BUTTİM Başkanı Şengül: Acil ekonomik tedbirler de gerekli

BUTTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül, “Özellikle hizmet sektöründe faaliyetlere ara vermek zorunda kalan işletmeler ve çalışanlar açısından bakıldığında geleceğe dönük bazı kaygıların ve zorlukları ortadan kaldırmak için hükümetimizden yeni bir aksiyon planı bekliyoruz” dedi.

Tüm dünyada toplumsal sağlığı tehdit eder bir konuma gelen koronavirüs salgını ile ilgili sürecin, Türkiye adına hükümet tarafından zamanında alınan tedbirler sayesinde başarıyla yönetildiğini belirten BUTTİM Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Şengül, “Her bir insanımızın sağlığı çok değerli. Bununla birlikte yaşanan süreçten ülke ekonomisinin ve iş hayatının olumsuz etkilenmemesi adına bazı tedbirlerin alınması da gerekiyor. Özellikle hizmet sektöründe faaliyetlere ara vermek zorunda kalan işletmeler ve çalışanlar açısından bakıldığında geleceğe dönük bazı kaygıların ve zorlukları ortadan kaldırmak için hükümetimizden yeni bir aksiyon planı bekliyoruz” dedi.

Ekonominin normal seyrinde devam etmesi adına işletmelerin ayakta kalmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Şengül, ticari faaliyetlerin sürdürülebilmesi ve istihdamın korunabilmesi için devlet desteğinin büyük değer taşıdığını kaydetti. Başkan Şengül, “Hükümetimizin bu konuda acil tedbirler almak suretiyle öncelikle vergi ve SGK primi olmak üzere, ödemeler konusunda firmaları destekleyeceğini umuyorum. Tabi bu süreç, sadece hizmet değil, bütün sektörleri etkileyecek bir süreç. Dolayısıyla salgının ekonomik hayata etkileri de kaotik bir takım gelişmeler yaşanmadan kontrol altına alınmalı. Yarın Sayın Cumhurbaşkanımızın koordinasyonunda yapılacak toplantının ardından yapılacak açıklamaları bu anlamda çok önemli buluyoruz” diye konuştu.